اختلالات قابل درمان

در مطب ما ، برای طیف وسیعی از مشکلات روانپزشکی و در همه سنین ، خدمات ارائه می گردد. درمانگران ما ، درمان مبتنی بر شواهد برای اختلالات رفتاری کودکان ، اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)   در کودکان و بالغین،  تیک ، اضطراب ، اختلال وسواسی جبری ، اختلالات خلقی شامل افسردگی ، اختلالات خوردن ،مشکلات خواب ، بیماری های سوء مصرف مواد و مشکلات روابط جنسی و زناشویی انجام می دهند . همچنین در زمینه کار با خانواده ها و زوج ها و بیمارانی که چند بیماری همزمان دارند ، تخصص داریم.

افسردگی و اختلال دوقطبی

بیماریهای خلقی ، شامل افسردگی و اختلال دوقطبی می توانند هر جنبه ای در زندگی فرد مثل تحصیل ، کار، ارتباط با خانواده و دوستان ، توانایی فرزند پروری ، و لذت بردن از زندگی را تحت تاثیر قرار دهند . با تشخیص و درمان صحیح ، می توان بسیاری از این عواقب را به حداقل رساند یا از آنها پیشگیری کرد .در این مرکز ، ارزیابی جامع و درمان مخصوص هرفرد ، برای افسردگی و اختلال دوقطبی انجام خواهد شد . ارزیابی های بالینی شامل مصاحبه کامل روانپزشکی ، تست های آزمایشگاهی و در صورت لزوم ، ارزیابی عصبی–شناختی و تصویربرداری است .

برنامه درمانی جامع و مبتنی بر شواهد علمی است و طیفی از درمان های بیولوژیک مثل دارودرمانی و روان درمانی مثل درمان شناختی – رفتاری ، روان درمانی بین فردی ، و روان درمانی تحلیلی را دربر می گیرد . علاوه بر این ، برنامه درمانی می تواند در صورت لزوم شامل خانواده و زوج درمانی نیز باشد تا اثر بیماری فرد در روابط او هم پوشش داده شود

اختلالات خوردن

مشکلات در این زمینه ( بی اشتهایی عصبی ، چاقی و …) توسط عوامل مختلفی ایجاد می شوند و شیوع بالایی دارند . بعد از ارزیابی کامل علل و تظاهرات این اختلالات ( مثل اختلالات خلقی ، اختلالات اضطرابی ، و اختلالات خوردن.) درمانگرتان مداخلاتی برای کنترل عوامل زمینه ای و بازگرداندن الگوی طبیعی خوردن طراحی خواهد کرد که معمولا در چندین زمینه و با مشارکت افرادی با تخصص های گوناگون در حوزه های پزشکی و روانپزشکی انجام خواهد شد.

وسواس و اختلالات اضطرابی

این دسته از مشکلات ، شایعترین اختلالات روانپزشکی در همه سنین کودکی ، نوجوانی و بزرگسالی هستند . اضطراب زیاد می تواند بر تمام جنبه های زندگی روزمره بیمار اثر بگذارد و او را از رسیدن به اهداف زندگی روزمره ، ایجاد و حفظ روابط اجتماعی و پیشرفت کاری و تحصیلی بازدارد.همچنین ، بیماری های اضطرابی می توانندهمزمان با مشکلات دیگری مثل تیک ، ADHD ، اختلالات خلقی مثل افسردگی و سوء مصرف مواد و الکل رخ دهند.

درمانهای موثر و مبتنی بر شواهد علمی زیادی برای مشکلات اضطرابی و وسواس وجود دارد. مرکز ما در زمینه درمانهای دارویی و غیر دارویی این اختلالات ( شامل اختلال وسواسی جبری ، اختلال اضطرابی منتشر ، فوبیاها ، اختلال استرس بعد از تروما ، اضطراب جدایی کودکان ، و اختلال اضطراب اجتماعی به روش های دارودرمانی و روان درمانی های شناختی–رفتاری ، تحلیلی و هیپنوز خدمات جامعی به مراجعین ارائه خواهد کرد

همه افراد در همه نقاط دنیا تمایل دارند روابط زناشویی پایدار و عاشقانه ای داشته باشند که طی آن به حداکثر رشد فردی خود برسند و در جهت اهداف بلند مدت خود گام بردارند . تفاوت های طبیعی بین همسران ، اگر به درستی مدیریت نشود مانع دستیابی به این امر مهم می شود .زوج های زیادی در زمینه برقراری پایدار و سازنده و نیز در زمینه فرزندپروری و گذر از بحران های زندگی فرزندان دچار مشکل می شوند.

مرکز ما سابقه طولانی از فعالیت در زمینه کمک به زوجین برای بهبود وضعیت رابطه و حل مشکلات خانواده دارد . این امر با بررسی دقیق مشکلات موجود ، الگوهای ارتباطی ، تفاوت های بین فردی و سپس طراحی برنامه درمانی موثر برای ارتقا زندگی خانوادگی انجام می پذیرد.

مشکلات ارتباط جنسی

رتباط جنسی همسران یکی از مهمترین جنبه های زندگی زناشویی است که نیاز به کسب مهارت و آموزش دارد . سایر مشکلات روانپزشکی مثل اختلالات خلقی و اضطرابی ، سوء مصرف مواد و بیماریهای جسمی نیز جزء عوامل زمینه ساز این دسته مشکلات هستند . بنابراین رسیدگی و حل این معضلات نیاز به تبحر درمانگر در امور پزشکی و روانپزشکی دارد . در مرکز روانپزشکی ما، روانپزشکان خدمات حرفه ای و تخصصی در زمینه مشکلات ارتباط جنسی ارائه می دهند که با بررسی دقیق تاریخچه پزشکی و روانپزشکی مراجع آغاز و منجر به طراحی برنامه درمانی جامع متناسب با عوامل زمینه ساز و نیازهای فردی او خواهد شد.

اختلالات خواب

یکی از شایعترین مشکلات روانپزشکی در جامعه ، در زمینه خواب است . خواب یکی از مهمترین دوره های بیولوژیک زندگی روزمره است که وقتی دچار اختلال می شود بسیاری از اعمال طبیعی بدن مثل تنظیم اشتها ، تنظیم خلق و تنظیم متابولیسم بدن دچار مشکل شده و عوارضی مثل بد تنظیمی فشار خون ، قند خون ، اشتها و وزن ، و نیز مشکلات روانپزشکی مثل اضطراب و افسردگی را به دنبال خواهد داشت . از سوی دیگر مشکلات خواب در اثر طیف وسیعی از بیماریهای جسمی و روانپزشکی ایجاد می گردد که برای درمان نیاز به ارزیابی کامل و دقیق همه این عوامل وجود دارد. در این مرکز، روانپزشکان کلیه امور شخصی لازم را برای علل بی خوابی انجام داده و بر حسب نیاز هر مراجع ، درمانهای پزشکی و روانپزشکی ارائه خواهد شد.

اختلالات مصرف مواد

متاسفانه سوء مصرف سیگار ، الکل ، مواد مخدر، مواد محرک و حتی داروها در جامعه رواج زیادی دارد . بسیاری اوقات استفاده از این مواد و داروها تلاش بیمار برای رهایی از تنش و احساسات منفی ای است که تجربه می کند اما این اثر ، موقتی است و معمولا سبب می شود تنش های قبلی با شدت بیشتری برگردد و مشکلات خانوادگی ، شغلی ، پزشکی ، و حتی قانونی ناشی از مصرف مواد نیز به آنها اضافه شوند.

قطع مصرف مواد برای اکثر مصرف کنندگان مشکل است و موفقیت در این امر به مداخلات مختلف دارویی و غیردارویی از جمله روان درمانی نیاز دارد. روانپزشکان مرکز ما در امر درمان های غیردارویی اعتیاد تجربه و سابقه کار دارند و خدمات جامع تشخیصی و درمانی به مراجعین خود ارائه می دهند . اغلب اوقات موفقیت در درمان سوء مصرف مواد به مداخلات تکمیلی مثل درمان مشکلات خلقی و اضطرابی زمینه ای ، اصلاح الگوهای روابط خانوادگی و حمایت از بیمار تا زمان بازگشت کامل به اشتغال و ارتباط اجتماعی سالم و سازگارانه نیز ، احتیاج دارد که کلیه این خدمات در برنامه درمانی بیمار مورد توجه قرار می گیرد.

آموزش فرزندپروری

پذیرفتن نقش والد ، یکی از بزرگترین چالش های زندگی هر فرد بزرگسال است و انجام دادن مسئولیت تربیت فرزند به آموزش و کسب مهارت های دقیق فرزندپروری نیاز دارد .

متاسفانه در حال حاضر ، علیرغم افزایش سطح آگاهی عموم درباره این نیاز آموزشی وتمایل والدین برای کسب مهارت های علمی ، ارائه این خدمات در جامعه محدود است . اکثر اعضای تیم ما تجربه غنی در ارائه آموزش های گروهی و فردی فرزندپروری به والدین علاقمند دارند . ارائه خدمات آموزشی و برقراری کلاس ها و کارگاه های فرزندپروری عمومی و نیز کارگاههای فرزندپروری برای والدینی که فرزندان آنها شرایط خاص و نیازهای متفاوتی دارند جزء اهداف اصلی این مرکز می باشد.

توهم و هذیان

وقتی کسی دچار توهم می شود ، چیزهایی را از طریق حواس پنجگانه ادراک می کند که در واقعیت بیرونی وجود ندارد و دیگران آن را حس نمی کنند مثلا صدایی می شنود یا چیزی می بیند که برای او واقعی است اما منبع بیرونی برای آنها وجود ندارد.

هذیان ها فکرها و عقایدی هستند که برای بیمار قطعیت دارند و کاملا به آنها اعتقاد دارد در حالیکه دلایل منطقی برای اثبات درستی آن ها وجود ندارد و دیگران نیز آن را اعتقادی باورپذیر نمی دانند .

دو علامت هذیان و توهم از نشانه های سایکوز هستند که طی آن ، مرز بین واقعیت بیرونی و دنیای درونی ذهن ، از بین می رود . سایکوز یک نشانه روانپزشکی مهم است که در اختلالات مختلفی مثل اسکیزوفرنی ، اختلالات خلقی شدید و سوء مصرف مواد محرک دیده می شود .شناسایی توهم و هذیان مستلزم مصاحبه تشخیصی دقیق با صرف زمان کافی توسط روانپزشک متخصص است تا با یافتن  بیماری زمینه ای بتوان درمان مناسب آن را شروع کرد.

در گروه روانپزشکی ما، همه درمانگران روانپزشکانی هستند که به خوبی و در دانشگاه های  معتبر درباره اختلالات روانپزشکی آموزش دیده اند و سالها با بیمارانی که این علائم را بروز می دادند ، کار کرده اند.

اختلال بیش فعالی / نقص تمرکز

این بیماری ، یکی از شایعترین اختلالات روانپزشکی دوران کودکی است که علائم آن در سن پایین شروع شده و تا نوجوانی و بزرگسالی ادامه می آید . اگرچه علائم پرتحرکی ، تکانشگری و بی توجهی تا حدودی در همه کودکان وجود دارد ، اما اگر شدت این علائم زیاد باشد می تواند در روابط اجتماعی ، درس و کار فرد مشکل ایجاد کند .

اگرچه افراد مبتلا به ADHD می توانند در طی زندگی بسیار موفق باشند ، اما بدون شناسایی و درمان مناسب ، ممکن است عواقب جدی مثل سوء مصرف مواد ، مشکلات رفتاری ، اضطراب ، افسردگی و مشکلات تحصیلی و شغلی به بار آید.

برای تشخیص ADHD هیچ تک آزمونی وجود ندارد . روانپزشکان ما در زمینه تشخیص و درمان این اختلال تخصص دارند . یک ارزیابی جامع شامل تاریخچه دقیق ، و بررسی بالینی دقیق عملکرد تحصیلی ، اجتماعی و هیجانی انجام می شود و درمان های مبتنی بر شواهد در حوزه های دارو درمانی ، آموزش والدین بر اساس نیازهای منحصر به فرد هر مراجع و خانواده او ارائه خواهد شد.

مشکلات رفتاری کودکان

رفتارهای مشکل ساز در کودکان نتیجه نهایی طیف وسیعی از اختلالات روانپزشکی کودکان است ، که می تواند ناشی از اختلالات خلقی ، اضطراب ، ناتوانی در مهارتکانه و بیش فعالی، اختلالات یادگیری، بیماریهای تکلم و زبان، سوء مصرف مواد و مشکلات محیط خانوادگی باشد.

اولین قدم در درمان رفتارهای مشکل ساز مثل مقابله جویی و ناسازگاری، ارزیابی تشخیصی دقیق همه عوامل موثر است. بعد از ارزیابی جامع ، درمانگرتان مداخلاتی برای مشکلات خاص کودک شما و شرایط شما انجام خواهد داد. درمان مشکلات رفتاری کودکان شامل حمایت و آموزش والدین و مراقبین درباره نحوه پاسخگویی به این رفتارها و نیز توجه به بیماریهای زمینه ای در فرزند شماست. تیم ما رویکردهای مبتنی بر شواهد علمی برای آموزش فرزندپروری دارند.

TOP